Имах скоро един такъв случай на момиче. Тя има добра връзка с родителите си. На нея ѝ е даден достъп до телефона, тя е на 15 години, обаче ѝ е даден достъп до канали, които тези родители не контролират и през един от тези канали с нея се свързва непознат човек, който влиза с бутонките, както се казва - с категорична заплаха за живота на нейните родители, ако тя не направи определени снимки. Момичето ги прави и му ги изпраща и живее в страх месеци наред, докато компанията, която контролира този чат не спира нейния профил заради съдържанието, което тя изпраща.
Защото исканията за определени снимки след това минават за определени видеа - първо нейни, после на други хора и т.н. Ситуацията става доста сложна и изключително тревожна. През това време момичето е занижило успеха си в училище, не може да спи, има кошмари и най-различни страхове, започнало е да развива болести, да мисли за тях и дали няма да умре от нещо. Хранителният режим се е променил и т.н. Родителите си казват: "Ами, тийнейджерство, нали? Нормално. Иван на съседите и той се е превърнал в еди какво си." А всъщност става въпрос за много сериозен проблем.
- Тук има огромна разлика между това да говориш за истинските неща, такива каквито са, с детето си, да бъдеш честен и това да си родител "хеликоптер", който го следи нон-стоп, не допуска да ходи никъде само, не му дава никакви отговорности. Буквално детето иска разрешение за всяка стъпка от тях и тя трябва да се обсъди с родителя.
| Това са хора, които кастрират децата си от възможността те да растат отговорни към себе си. Тук е много по-голям шансът да създадеш дете жертва, защото то няма да знае как да се оправя, няма да може да съобразява определени неща, няма да може да планира. |
Фронталният лоб отпред, който е отговорен за преценка на риска, се развива до 21-22- годишна възраст, така че неслучайно до 18 години, а в някои държави до 21 години, ние сме отговорни за техните действия и трябва да ги предпазваме именно поради тази причина и ред други, разбира се. Но въпреки това от ранна детска възраст ти можеш да дадеш автономия на детето, а не да вършиш всичко вместо него, за да го научиш да се грижи само за себе си - да си връзва обувките, да си вади и подрежда дрехите, да слага мръсните дрехи за пране и да се грижи за хигиената си.
Естествено ние сме там с нашата подкрепа и помощ, когато тя е необходима, но има много хора, които не оставят децата си да правят абсолютно нищо, независимо от тях. Има деца, чиито родители ги хранят и на 6-годишна възраст.
Защо?
- Тук причините са много и това е друг разговор, но да се върна на въпроса - ти няма да направиш стресиран - параноичен човек от детето си, ако говориш за истините, такива каквито са. За това, че ако не се оглежда, дори на зелено, може да бъде прегазен, защото това е факт и това са обективни истини, които ти, ако му спестиш, поставяш живота му в риск. То не става параноично, знаейки, че трябва да се пази.
Напротив, то е информирано и този разговор не се провежда еднократно. Той се води в годините от ранна детска възраст докогато е необходимо. Така, че истината и обективните факти за нещата, които съществуват, и опасностите няма да направи от децата ни едни стресирани и луди хора, а напротив - ще ги направи информирани.
| Ще ги направи стресирани и параноични и т.н., ако ние си позволим като възрастни да отнемем правото им да растат самостоятелно и да носят отговорност за действията си. |
Какви са мащабите на бедствието - на педофилията и жертвите на това престъпление в България?
- Не е само в България. Вече заради интернет и времето, в което живеем от години този проблем не е само у нас. Вече има чужденци, които живеят тук, а интернет дава възможност на хора от цял свят да се докопат до нашите деца. Едно време бяха ексхибиционистите по парковете, по входовете и в подлезите. Това си спомняме ние. Докато сега нещата са на съвсем друго ниво.
В случая с 15-годишното момиче този човек е изпращал подобни съобщения на 200 деца. Може едно да се хване на неговата кука, но може и повече, защото тук размахът и мащабите са съвсем други. Ресурсите ти дават анонимност, трудна проследяемост, защото различните канали са собственост на различни компании, в различни държави с различни политики. Изключителна джунгла, в която, докато ние разберем как да сме в крак и да имаме работещи механизми, как да улавяме онлайн нещата още в началото, докато те се случват, вече сме с хиляди жертви.
А като че ли и не всички родители са технологично грамотни, така че да могат да предупредят и предпазят децата си, които много по-интуитивно и бързо успяват да се ориентират.
- Тук има и нещо, което се наблюдава. Ако си жертва на изнасилване, ако сестра ти, приятелката ти, съпругата ти е жертва на изнасилване, дъщеря ти е жертва на изнасилване или жертва на педофил, или ако има някакво психиатрично заболяване или някаква друга диагноза, много хора го прикриват. Домашното насилие се прикрива, всякакви проблеми се крият. Има хора, които се правят, че тези проблеми ги няма или те ще преминат.
Рационализират ситуацията с изречения от типа: "Тя е тийнейджър, минава в пубертет", защото е по-лесно и защото иначе какво ще кажат хората? Аз добър родител ли съм? Явно не съм, мъжът ми сигурно ще спре издръжката, ако аз призная, че нещо се е случило. И всякакви други подобни извинения, за да не адресираш проблема.
| През последните месеци вече имаме две подобни обаждания на различни майки, чиито дъщери - на 13 години едната, на 15 години е другата, са опитали да споделят, че са насилвани от партньорите на майките. Това са деца на разведени родители. И тези майки се обаждаха с желанието да изследват на полиграф децата си. |
Какво ни говори това? За да имаме превенция, за да може да опазим децата си, за да може да минимализираме рисковете от това те да попаднат в лапите на педофил, било то онлайн или на живо, първото нещо, което трябва да направим, е ние да се образоваме, ние да погледнем какво всъщност правим и какво говорим и след това да бъдем адекватни с малките човеци до нас.
Когато имаме критично мислене, когато възпитаме уважение към собственото и чуждо тяло, когато ги научим с пример, защото децата учат през пример, т.е. те абсорбират това, което виждат, че ние правим, а не това, когато говорим. Да, трябва да се говори, но ако аз ти говоря как трябва да защитаваш границите си, а в същото време детето ми е свидетел как аз съм допуснала моите граници да бъдат нарушени по всякакви линии, някакъв външен човек прави каквото си поиска с мен физически, психически, и емоционално, тогава какво говоря няма никакво значение, защото примерът, който аз давам, е друг.
Това е лесно на думи, но е много трудно да се направи, особено когато си родител и наистина имаш дете, което е тук, днес, срещу теб и ти знаеш, че трябва да го направиш. Има хора, които нямат този ресурс. Има хора, които не са толкова добри във вербално отношение - да седнат и да говорят за нещата поради купища причини. Има хора, които нямат тази емоционална интелигентност и всички тези спънки водят до неосъществяване на всички тези разговори и на примера, който даваме.
А в подобни случаи добра идея ли е да се пристъпи към тези тежки разговори след среща с психолог или в присъствието на психолог или на експерт - човек, който знае кога и как да подходи чисто професионално?
- Много адекватен въпрос. Да, когато има нужда, е добре да се потърси психолог, но, отварям скоба, защото наблюдавам две неща. Едното е родители, които идват със заявката "Детето ми има нужда от психолог", когато всъщност родителят е този, който има нужда от психолог. И това, което се наблюдава при детето, са последици от поведенията на родителите.
И другото - има родители, които не искат да поемат отговорност за възпитанието, за връзката, за създаване на този доверителен контакт и взаимоотношенията, тази пълнота на взаимоотношенията с родителите. Те най-лесно пращат децата на психолози, психиатри даже, само да е някой друг. Някой друг да го оправи детето. Това е наша задача.
Да, в обществото и педагозите в детската градина, и тези в училище имат своята роля. Да, в обществото като цяло примерът, който даваме, че пресичаме на червено пред деца и всякакви други неща. Да, всички сме отговорни. Семейството само по себе си е изключително важно, но то не е единственото в това уравнение.
Не може отговорността на родителството да искаш да я предадеш на някой друг. Да, има много адекватни учители - педагози в училище и те вършат страхотна работа, но когато детето има тотално друг пример вкъщи, не правим нищо. Объркваме. Така че да, психолозите са изключително полезни, когато са на място и има нужда от тях, а не, когато се използват като бягство от отговорността. Ако има признаци, че нещо става с детето, ако то сподели нещо такова, не бива да се неглижира.
Кои са червените флагове, ако детето не казва директно, че е имало проблем?
- Много деца не казват директно на родителите. Те могат да кажат на някой друг близък. На някой друг възрастен. Могат да кажат на приятел. Могат да кажат на чичо си или на учител - на някого, на когото са имали усещане, че могат да се доверят.
Могат да го разкажат и чрез разказ, че се е случило на друго дете. Това са другите варианти, в които децата споделят, но не директно. Ако има промени във всякакви ежедневни навици, които детето има - хранене, прекарване на времето в различни забавления, игри. Наблюдава се спад на жизнената енергия, липса на здрав сън, промени в хранителния режим, възникване на всякакви страхове - фобии. Въобще всяка промяна от обичайното и от спецификите на съответното дете. Не бива да неглижираме, а когато детето иска да сподели нещо, трябва да отделим време, и то с доверие.
| Ако то каже: "Ами днес дойде един човек, ама аз не бях сам. Бях с още пет деца. Той ни почерпи всички, не само мен." Сега тук как реагираме? Единият вариант е: "Аз колко пъти да ти казвам! Това сме го говорили 100 пъти! Ти малоумен ли си? Ти не разбра ли?". Това е едната реакция. Другата е: "А? Така ли? Я ми разкажи повече? Кога беше това? С кого бяхте там? Какво правихте? Той какво ви каза?" |
Така вие получавате повече информация. Вижте другите деца какво казват. Информацията е сила. Може да се окаже, че това е някой човек, който обикаля около училището или около тази площадка и ако се събере достатъчно адекватна информация, описание, т.нар. часови диапазон, не бива да подминаваме такива ситуации. Обаждането на полицията от много хора се възприема като ненужно, защото "те така или иначе нещо не правят" или "нищо няма да се случи", или "само ще ме викат, ще ме тормозят години наред".
Не. Трябва да сигнализираме на всички органи, за които се сетим. Това е нашата отговорност. Може да излезе, че това е някакъв човек, който е абсолютно добронамерен, супер, но нека това бъде установено. Защото другият път може да не бъде така. Същото важи и за свидетелство на домашно насилие, на тормоз в училище, на всякакви такива действия, които са противозаконни, които са нередни. Сигнализирането е първата отговорност, независимо дали става дума за нас, за нашите деца, нашето семейство или това на някой друг.
А по-склонни ли са децата да споделят със свои връстници и приятели или с по-възрастни близки - роднини, баби, дядовци?
- По-скоро с по-възрастни. Обичайно децата искат да бъдат приети от другите. Да бъдат харесани, да бъдат в компанията. Обичайно споделят с някой, на когото имат доверие, някой по-възрастен, в чието лице те виждат, че няма да им отговори с неразбиране или с хокане.
Има много неправителствени организации, има институции, които предлагат горещи телефонни линии за деца. Имате ли наблюдения, децата обръщат ли се към такива непознати?
- Тях ги има, но ги има за хората, които се интересуват от тази тема като мен и вас. Искам да отидете да интервюирате деца в училище, да ги питате те знаят ли за това нещо, знаят ли телефона, знаят ли как да го намерят този телефон. Ако са по-малки, нямат самите те устройства, както е редно между другото, защото малките деца нямат нужда от това устройство. Така че за кого е този телефон? Какво сме направили?
Хубаво е, че участваме в тези програми, страхотно, че има и европрограми. Неправителствените организации правят много. Но те имат определен кръг от хора, до когото достигат. Тук вече е държавата. Държавата, държавните механизми и канали са тези, които предоставят информацията до всички. Ако държавата е решила да ни информира за хазартни компании, за това какви милионери може да станем и колко бързо и мигновено това може да се случи и го правят по билборди в цялата страна, по телевизията, с реклами по улиците, с реклами на абсолютно всички спортни отбори, независимо за какъв спорт, по самите спортни площадки и детски площадки и т.н.
Явно това е решила държавата, защото е много важно нашите деца да го знаят. Но аз не съм видяла държавата да влага същите усилия и да използва каналите си за подобна информация, която е полезна на децата. Така че тук може да отидете и да ги интервюирате и тях, защото това е така. И какви са приоритетите? Това е държавата, а държавата са хората. Това са живи хора със семейства и с деца.